🚗GARANCE DORUČENÍ DO VÁNOC🎄 - u objednávek zaplacených do 17. 12. 2024 (platí i na produkty s gravírováním)

Význam karátů u zlatých šperků: Co znamená 14kt, 18kt, 24kt?

Líbí se vám výrazná barva luxusní nádech zlatých šperků? Pak už jste určitě slyšeli o tzv. karátech, podle kterých se určuje ryzost a hodnota zlata. Dost možná ale úplně přesně nevíte, co tato jednotka přesně označuje – a hlavně jak si podle ní vybrat ten pravý zlatý šperk právě pro vás. V tomto článku vás to velmi rychle naučíme!

Co znamenají karáty u zlata

Karát je jednotkou ryzosti zlatých slitin používaných v klenotnictví. Zjednodušeně řečeno vyjadřuje, jaký je poměr zlata v konkrétní slitině ve srovnání s ostatními kovy. Zlato je totiž samo o sobě poměrně měkké (a drahé), a tak se při výrobě zlatých šperků často využívají kombinace s dalšími kovy. Zlaté šperky jsou díky nim dostupnější a zároveň odolnější při každodenním nošení.

Za ryzí zlato se označuje to, které má 24 karátů (více než 24 karátů tedy žádný zlatý šperk mít nemůže), a jeho slitiny pak mají nižší karátová čísla podle obsahu zlata. Čím méně karáty se šperk pyšní, tím méně zlata se v něm nachází. 

14kt, 18kt a 24kt: nejčastější úrovně ryzosti zlata

Při výběru zlatých šperků se nejčastěji setkáte se 14kt, 18kt a 24kt možnostmi. Existují ale také varianty s 9, 10 nebo 22 karáty, které ovšem nejsou tolik časté. Například 9- nebo 10karátové zlato u nás v Česku není příliš oblíbené, protože není považováno za dostatečně ryzí, zatímco v Německu se prodává zcela běžně. Jsou ale i země, hlavně ty arabské, kde by naopak pohrdli i 14karátovým zlatem, které je v našich klenotnictvích nejoblíbenější variantou. Záleží tedy na konkrétním trhu.

14karátové zlato

14karátové zlato obsahuje přibližně 58,3 % ryzího zlata a 41,7 % slitin kovů. Ve většině zemí světa (včetně České republiky) patří právě tento typ k těm vůbec nejoblíbenějším. Nabízí totiž příjemnou vyváženost ryzosti, cenové dostupnosti a praktičnosti. 

Tento poměr totiž zajistí, že jsou šperky stále z většiny zlaté, ale zároveň mají oproti ryzejšímu zlatu lepší vlastnosti pro každodenní nošení. Jsou pevnější, odolnější a skvěle odolávají opotřebení. 14 karátů je tak perfektní hodnota například pro prsteny nebo náramky, které jsou často v kontaktu s vodou a nejrůznějšími druhy materiálů.

Šperky s 18karátovým zlatem

U 18karátového zlata můžete počítat s poměrem 3:1 ve prospěch zlata. Tyto šperky mají na pohled o něco sytější a živější zlatý odstín a jsou na omak jemnější. Samozřejmě si za ně oproti těm s nižším počtem karátů připlatíte, a navíc je kvůli menšímu množství ostatních kovů méně odolné.

Osmnáctikarátové zlato se proto používá při výrobě jemných, luxusnějších šperků, které plánujete nosit spíše při slavnostních příležitostech, kde nebudou vystaveny přílišnému opotřebení. Například v arabských zemích je ovšem 18 karátů považováno za standard a zlato s nižší ryzostí se k výrobě šperků ani nepoužívá.

Ryzí zlato s 24 karáty

A teď k tomu nejluxusnějšímu, nejdražšímu a nejryzejšímu zlatu – 24karátovému. Pyšní se čistotou 99,9 % a vyniká svou intenzivní, jasnou barvou. Protože ale neobsahuje žádné další kovy, které by mu dodávaly vyšší odolnost, je velmi měkké a poddajné. Šperky z 24karátového zlata jsou tak extrémně náchylné k poškrábání, ohnutí a dalšímu poničení.

Ryzí zlato je proto určeno výhradně pro výrobu luxusních šperků pro zvláštní příležitosti, při kterých nebudou vystaveny žádnému opotřebení. V některých kulturách se z 24karátového zlata vyrábí například obřadní a svatební šperky a dekorativní předměty.

Jak vybrat správný počet karátů

Teď, když rozumíte tomu, co karáty u zlatých šperků vyjadřují a jaké hodnoty jsou ty nejčastější, přichází to nejtěžší: vybrat ten správný přesně pro vás. Kolik karátů zvolíte, záleží jen na vás, vašem rozpočtu a požadavcích na odolnost a vzhled šperku. Pro zjednodušení vám nabízíme stručného průvodce výběrem zlatých šperků podle karátů.

Zlato pro každodenní nošení

Pokud hledáte šperk, který budete skutečně pravidelně nosit, ať už je to prsten, náramek, náhrdelník, nebo náušnice, pak vezměte kromě vzhledu v potaz i jeho odolnost. Při každodenním nošení totiž chtě nechtě přijde do kontaktu s nejrůznějšími předměty, vodou, kosmetikou a podobně, a tak by měl něco vydržet. 

Pro každodenní nošení jsou ideální šperky se 14 karáty, které vypadají dobře, elegantně, ale zároveň jsou díky obsahu dalších kovů pevné a odolné, takže se o ně nemusíte tolik bát. Můžete samozřejmě sáhnout i po nižším počtu karátů, pokud vám tolik nezáleží na luxusu a typickém vzhledu zlata.

Zlaté šperky pro zvláštní příležitosti

Ti, kdo se chystají se zlatými šperky vyrážet na slavnostní události, plesy a chtějí jimi ohromit, budou tíhnout spíše k jejich vzhledu a nádechu luxusu. To vám dokážou poskytnout šperky z 18karátového zlata, které jsou výrazné a lesklé, ale díky 25% obsahu slitin dostatečně odolné na to, abyste je čas od času vynesli do společnosti. 

Pro skutečně významné příležitosti, během nichž nebude vašim šperkům hrozit sebemenší poškození, se můžete uchýlit i k 22karátové verzi. Ta je ještě o něco sytější, luxusnější a jemnější, ale také dražší a velmi málo odolná. Takové šperky tedy určitě nejsou určené ke každodennímu nošení.

 

Zlato jako symbol nebo investice

Pokud vám nejde o praktičnost a skutečné nošení šperků, pak můžete zvážit i ryzí formu zlata. 24karátové zlato s intenzivně jasnou barvou a luxusním vzhledem je perfektní volbou pro šperky, které mají symbolický význam. Mohou posloužit jako drahý dárek, investice nebo jako dědictví, které nebude ztrácet na hodnotě.

Péče o zlato podle počtu karátů

Od toho, kolik má zlato karátů, se odvíjí i jeho odolnost. Různě ryzí slitiny zlata proto potřebují různě šetrnou péči a odlišný přístup. Tady je pár tipů, jak své zlaté šperky, od 14kt až po ryzí 24kt, udržet v perfektní kondici:

Vyhněte se agresivním chemikáliím. Chlór, bělidla a čisticí prostředky mohou způsobit změnu barvy nebo poškození zlata bez ohledu na počet karátů.

Před aktivitami, jako je plavání, cvičení, úklid domácnosti nebo třeba barvení vlasů, šperky sundejte, abyste je neponičili.

Skladujte šperky odděleně. Uchovávejte je v jednotlivých měkkých obalech nebo v polstrovaných šuplíčcích šperkovnice, abyste zabránili poškrábání, zejména u šperků s vyššími karáty.

Pravidelně zlato leštěte. Pro svěží lesk zlato jemně vyleštěte měkkým hadříkem, který nepouští vlákna. Nic se ale nemá přehánět, zejména u kusů s vyšší ryzostí, jako je 24karátové zlato, které může i neopatrné leštění poškodit.

Péče o 14karátové zlato

Čtrnáctikarátové zlato je díky obsahu dalších kovů přirozeně odolné a je méně náchylné k poškrábání nebo prohnutí. I tak ho ale pravidelně čistěte, aby se na něm neusazovaly nečistoty, a když ho zrovna nenosíte, ukládejte ho do měkkého sáčku.

Péče o 18karátové zlato

Osmnáctikarátové zlato je vzhledem k přirozeným vlastnostem zlata o něco měkčí a méně odolné než to 14karátové. Péče o něj je tedy o něco náročnější. I tento typ doporučujeme pravidelně čistit pomocí mýdla a vody, ale raději se vyhýbejte kartáčkům, které by ho mohly poškrábat. Šperky z osmnáctikarátového zlata ukládejte do šperkovnice tak, aby ležely na měkkém textilním povrchu a nedotýkaly se žádných jiných šperků.

Péče o 24karátové ryzí zlato

Pokud máte ve své šperkovnici i kousky z ryzího zlata, je potřeba s nimi zacházet obzvlášť opatrně. 24karátové zlato je velmi měkké a poddajné, takže mu při sebemenším kontaktu s tvrdým povrchem hrozí poškrábání nebo ohnutí. Zlato s 24 kt čistěte pouze měkkým hadříkem a při leštění na šperk netlačte. Šperky z ryzího zlata uchovávejte výhradně v polstrované šperkovnici a nenechte je dotýkat se jiných šperků a předmětů.