Mýty o zlatě: Opravdu zlato neztrácí lesk?

Zlaté šperky jsou symbolem luxusu a trvanlivosti a v mnoha rodinách se předávají z generace na generaci. Snadno bychom tak mohli nabýt dojmu, že zlato je jednoduše věčné a vydrží v perfektním stavu, ať se děje cokoliv. Ale je tomu skutečně tak? A jaké další mýty o zlatu a zlatých špercích se mezi lidmi dodnes drží? Na to se podíváme v dnešním článku. 

Kouzlo zlatých šperků

Zlato je po staletí považováno za symbol krásy, luxusu a věčnosti. Je odolné, trvanlivé a nádherně lesklé, což z něj dělá nejoblíbenější kov pro výrobu šperků po celém světě. Ať se jedná o jednoduchý prsten, náramek, bohatě zdobený náhrdelník, nebo pár náušnic, zlaté šperky představují investici, která nikdy neztrácí na hodnotě – a navíc jsou opravdu krásné.

Zlato zkrátka vzbuzuje v lidech pozornost. A tak není divu, že ho obklopuje celá řada mýtů a polopravd o jeho vzhledu, kvalitě i vlastnostech, které vás mohou při výběru zlatých šperků pěkně zmást. Proto se na některé z nich podíváme pěkně zblízka, abyste zlatu lépe porozuměli a věděli, jak svým zlatým šperkům zajistit správnou péči a krásný lesk.

Zlato je nezničitelné – mýtus č. 1

Zlato si získalo pověst „věčného“ kovu, který se jednoduše nedá zničit. A je na tom samozřejmě trochu pravdy – zlato je odolné vůči korozi a při správné péči vydrží v perfektní kondici dlouhá desetiletí, což z něj činí ideální materiál pro šperky a investice.

Zlato je ve skutečnosti měkké

Ale je skutečně nezničitelné? Ačkoli je zlato velmi, velmi trvanlivé, nezničitelné zkrátka není. Je naopak poměrně měkké, takže se snadno poškodí mechanickým tlakem, ale i obyčejným poškrábáním. Také vysoké teploty pro něj představují riziko – i když neničí samotné zlato, rozhodně ničí jeho tvar. To se ovšem bavíme o teplotě přes 1000 °C, ne o horkém letním dni (dokonce ani při požáru v domácnosti se zlato neroztaví).

Pravdou ale zůstává, že zlato je z chemického hlediska velmi stabilní, nekoroduje a na rozdíl od stříbra ani nereaguje s většinou látek, což mu dodává pověst „věčného kovu“. Pokud ovšem chcete, aby vaše zlaté šperky dlouho vydržely v dokonalém stavu, musíte o ně stejně jako o jakýkoliv jiný kov pečovat.

Zlato se vždy krásně leskne – mýtus č. 2

Právě proto, že zlato neoxiduje a nekoroduje, jak jsme už zmínili, mnoho lidí předpokládá, že se jednoduše vždy nádherně leskne. Jenže pokud už pár let vlastníte pár zlatých náušnic nebo zlatý náhrdelník, možná jste si všimli, že se váš šperk neleskne stejně jako v den, kdy jste si ho pořídili (a pokud ano, pak se o něj jistě dobře staráte). 

Zlato může svůj lesk ztratit

I zlaté šperky totiž mohou o svůj pověstný lesk přijít. Dochází k tomu vlivem každodenního nošení, kdy jsou v kontaktu s pokožkou, kožním mazem, potem, kosmetickými přípravky a nečistotami. Tato kombinace může na povrchu šperků vytvářet matnou vrstvu, přes kterou jejich lesk není tak dobře vidět.

Jak obnovit lesk zlata

Dobrá zpráva ale je, že to tak být nemusí. I u zlatých šperků, které už jsou po letech nošení trochu zašlé, můžete jejich lesk jednoduše obnovit. Stačí je je pravidelně čistit jemným hadříkem nebo speciálními přípravky na zlato. Ty, které už toho zažily opravdu hodně, můžete odnést ke klenotníkovi a nechat jejich lesk obnovit s profesionální péčí. Věčný lesk zlata je tedy mýtus jen napůl. Zlato se skutečně může krásně lesknout navždy, ale potřebuje k tomu trochu péče. 

Zlato existuje v různých barvách – mýtus č. 3

Kromě klasických zlatých šperků ve žluté barvě už jste určitě zaznamenali také bílé a růžové zlato. Možná pár takových kousků dokonce vlastníte. Růžové zlato je v současné době neuvěřitelně populární pro svůj moderní nádech, zatímco bílé zlato představuje ideální volbu pro ty, kdo touží po eleganci stříbra, ale chtějí kvalitu zlata.

Někteří lidé se ovšem domnívají, že zlato se, stejně jako drahé kameny, získává z přírody v různých barvách. To je ale samozřejmě mýtus. Zlato se vyskytuje pouze v jediné barvě, a to sytě žluté

Jak vzniká bílé a růžové zlato

Ostatní barevné varianty vznikají tak, že se k čistému zlatu přidávají další kovy, které mu zajistí specifickou barvu. Například bílé zlato se skládá ze směsi zlata, niklu a palladia a často se potahuje rhodiem pro větší lesk a trvanlivost. Růžové zlato vzniká jako slitina s vyšším podílem mědi, která mu dodává jeho charakteristický narůžovělý odstín.

Zlato poznáte podle otisku zubů – mýtus č. 4

Napadlo vás někdy, proč sportovci na stupních vítězů „koušou“ do svých medailí? I když to nemá žádný praktický účel, protože medaile už se z čistého zlata dávno nevyrábí, tato tradice vychází původně z ověřování pravosti zlata ve starších dobách. Zlato, zejména zlaté mince, se totiž testovalo právě kousnutím. Pokud byl kov dostatečně měkký, což zlato je, zanechaly zuby otisk a to svědčilo o jeho pravosti.

Kousání do zlata není spolehlivé

Ačkoli je pravda, že zlato je měkčí než zuby, má tento mýtus řadu nedostatků. Za prvé existuje spousta dalších měkkých kovů, které by „kousacím testem“ prošly stejně dobře jako zlato, pokud by byly potaženy vrstvou zlata. 

A za druhé – bílé a růžové zlato jsou sice považovány za pravé zlato, ale testem by naopak neprošly. Jedná se totiž o slitiny a právě kvůli přimíchání dalších kovů mohou být tvrdší než čisté zlato. Dnes už je proto kousnutí do zlata spíše symbolickým gestem, ale při určování pravosti byste se jím řídit neměli. Nehledě na to, že byste jím navíc mohli poškodit nejen šperk, ale i svůj chrup.

Jak se o zlaté šperky správně starat

Pokud byste si z dnešního článku odnesli jednu jedinou věc, pak by to mělo být to, že o zlaté šperky je potřeba správně pečovat, aby si udržely svůj lesk a perfektní stav. Máme pro vás proto i stručného průvodce, jak se o zlato starat tak, aby skutečně vydrželo.

Pravidelné čištění

Zlato sice nekoroduje a nereaguje se vzduchem, ale jeho okolní prostředí ho stále do určité míry ovlivňuje. Při nošení se na něm hromadí pot, kožní maz, kosmetické přípravky i nečistoty, které je potřeba pravidelně odstraňovat. Platí to mimochodem i o špercích, které jste na sobě nějakou dobu neměli, k těm se chtě nechtě dostávají prachové částečky.

Při pravidelné údržbě si vystačíte s měkkým hadříkem a mýdlovou vodou, případně jemným odmašťovacím prostředkem, pokud je potřeba. Dávejte si při čištění jen pozor na to, abyste šperky nepoškrábali – na to může být zlato velmi citlivé.

Ochrana před chemikáliemi

Určitému kontaktu s okolím se zlaté šperky při pravidelném nošení nevyhnou. Co jim ale může uškodit, jsou nejrůznější látky obsažené ve vaší kosmetice. Snažte se proto zabránit alespoň tomu, aby s nimi bylo zlato v přímém kontaktu. Sundávejte je proto, když nanášíte například tělové mléko nebo parfém. Zlaté šperky nepatří ani do bazénu, moře, na sport ani na domácí úklid.

Bezpečné ukládání zlatých šperků

Zlatým šperkům hrozí rizika i v době, kdy je nenosíte. Myslete na to, abyste je vždy ukládali na bezpečné místo, jako je šperkovnice, kde nehrozí jejich poškrábání a zamotání. Místo by mělo být také suché a mělo by mít stálou teplotu. I když zlato s vlhkostí nereaguje, šperk může obsahovat další kovy, které vůči ní tak odolné nejsou.