Jak pečovat o stříbrné šperky
Alespoň jeden stříbrný kousek má mezi svými šperky snad každý z nás. Stříbro je totiž elegantní, krásně lesklé a hodí se téměř ke všemu. Zdaleka ne každý ovšem ví, jak o své stříbrné šperky správně pečovat, aby si svůj lesk zachovaly dlouhodobě. Pokud si ani vy nejste jistí, jak udržet stříbro v kondici a předcházet jeho tmavnutí, přijde vám vhod náš článek.
Proč stříbro vyžaduje péči
Stříbro patří mezi nejlesklejší drahé kovy vůbec, a aby této pověsti dostály i vaše stříbrné šperky, potřebují pravidelnou údržbu. Péče o stříbro není nijak zvlášť náročná, zato je ale bezpodmínečně nutná.
Tento kov má tendenci reagovat s kyslíkem a vlhkostí ve vzduchu, což se označuje jako oxidace. Právě oxidace je příčinou nepěkného ztmavnutí povrchu stříbrných šperků, ke kterému časem může docházet, a ztráty typického stříbrného lesku. Oxidace je přirozený jev, který sice nemůžete úplně zastavit, ale můžete ji efektivně zpomalit.
#produkty#/stribro-2/
Co urychluje oxidaci stříbra
Stříbro netmavne jen tak samo od sebe, ale po reakci s okolním prostředím. Některé faktory tento proces ještě trochu urychlují. Pokud jim chcete účinně předcházet, je potřeba jim nejprve porozumět.
Vlhkost
Vysoká vlhkost vzduchu je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k rychlejšímu ztmavnutí stříbra. Právě vlhkost totiž podporuje chemické reakce mezi stříbrem a sírou obsaženou ve vzduchu. Jako výsledek vzniká sulfid stříbrný, který můžeme pozorovat jako tmavý povlak na špercích.
Kontakt s chemikáliemi
Vzhled a lesk stříbra mohou ovlivňovat také nejrůznější chemikálie, se kterými přijde do kontaktu. A nemusí to hned být žádné agresivní látky. Sem se totiž počítají veškeré krémy, tělová mléka, parfémy a podobné produkty.
Pot
K tmavému zbarvení stříbrných šperků přispívá i pot, kterému se během nošení jen těžko vyhnete. Obsahuje různé minerály, soli a kyseliny, které se stříbrem reagují, a může kromě zbarvení způsobovat i lokální korozní skvrny na povrchu šperků.
Pravidelná údržba stříbrných šperků
Pokud chcete předejít tomu, že vaše stříbrné šperky nevzhledně ztmavnou, dopřávejte jim pravidelnou péči. Vyhnete se tak situaci, kdy jsou šperky už tak zašlé, že je bez zásahu klenotníka nebudete ani moct nosit. A nebojte, na pravidelné údržbě stříbra není nic těžkého – většinou si vystačíte s jednoduchými domácími „recepty“, které vás nepřipraví o velké množství času ani peněz.
Jak čistit stříbro doma
Stříbro nemusíte leštit často, stačí jednou za několik měsíců. Záleží ale na tom, jak často šperky nosíte. Kousky, které na sobě máte prakticky denně, je potřeba čistit častěji než ty, které vytáhnete ze šperkovnice jen párkrát do roka. Existuje několik typů přípravků, které vám pomohou s domácím čištěním stříbra:
Čisticí prostředky na stříbro
Nejjednodušší způsob je jednoduše pořídit v obchodě přípravek určený konkrétně pro čištění a leštění stříbra. Ten pak nanesete na hadřík z mikrovlákna nebo zubní kartáček s měkkými štětinami a šperk jím účinně a šetrně vyčistíte.
Čisticí pasta z jedlé sody
Leštidlo na stříbro si můžete vyrobit sami z ingrediencí, které máte pravděpodobně doma. Stačí smíchat jednu lžíci jedlé sody s trochou vody, aby vznikla hustá pasta. Naneste ji měkkým hadříkem na šperk, jemně třete a poté opláchněte vlažnou vodou.
Alobalová lázeň
Vyložte misku alobalem, vyskládejte na něj stříbrné šperky, přidejte lžíci soli a zalijte misku vroucí vodou. V takto vytvořené „lázni“ nechte šperky zhruba 30 minut a poté je doleštěte měkkým hadříkem.
Jak nosit stříbrné šperky
O tom, jak kombinovat stříbrné šperky s outfitem a dalšími doplňky, už jsme psali v předchozích článcích – o tom teď pojednávat nebudeme. Místo toho pro vás máme tipy, jak nosit stříbrné šperky, abyste co nejefektivněji předcházeli jejich poškození a zabarvení. Existuje totiž několik jednoduchých pravidel, která pomohou prodloužit životnost stříbra.
Stříbrné šperky noste často. Může se to zdát kontraintuitivní, ale čím častěji šperky nosíte, tím více je chráníte před tmavnutím. Přirozené oleje v kůži a neustálé tření způsobené nošením mu totiž mohou pomoci zabránit.
Sundávejte stříbrné šperky před spaním, sprchováním, koupáním v bazénu nebo na pláži, případně před sportem, při kterém hrozí náraz, zachycení šperků nebo otěr šperku o drsný povrch.
Stříbrné prsteny a náramky sundejte před použitím čisticích prostředků nebo je zakryjte rukavicemi. Totéž platí o nanášení kosmetických produktů, jako je make-up, parfémy, vlasové přípravky, krémy a podobně.
Vyhněte se dlouhodobému vystavení šperků slunci. Dlouhodobé vystavení slunečním paprskům může způsobit změnu barvy povrchu.
Jak správně skladovat stříbrné šperky
O stříbrné šperky je potřeba se dobře starat, i když je zrovna nenosíte. Když je právě nemáte na sobě, měly by být uloženy na chladném a suchém místě, kam na ně nedosáhne přímé sluneční záření. Ideální je šperkovnice s textilní podšívkou nebo samostatné sáčky, které jsou odolné proti dehtování.
Při skladování šperků se kromě vlhkosti a slunce vyhněte také vlhkosti. Do šperkovnice vložte silikagel nebo kousek křídy, což zabrání reakci stříbrných šperků se vzduchem.
Které kovy jsou nejnáročnější na údržbu?
Péče o stříbrné šperky je specifická disciplína, kterou by měli všichni majitelé stříbrných kousků ovládat. Nenechte se ale tím, že stříbrné šperky vyžadují pravidelnou údržbu, nijak odradit. Nejsou totiž zdaleka jediné. Více či méně pozornosti od vás budou vyžadovat šperky z jakéhokoliv kovu, který zvolíte.
Zlato
Zlato je známé tím, že je velmi odolné a na údržbu relativně nenáročné. Při pravidelném nošení se na něm sice může vytvářet matná vrstva, která vzniká působením kožního mazu, kosmetických přípravků a dalších každodenních faktorů, ale tu je velmi snadné odstranit pomocí měkkého lešticího hadříku. O něco větší péči vyžaduje bílé zlato, protože jeho povrch je potažen vrstvou rhodia, která se časem opotřebovává.
Chirurgická ocel
Chirurgická ocel patří mezi nejméně náročné materiály na údržbu. Je pevná, odolná vůči poškrábání a nepodléhá korozi ani v náročných podmínkách. Také proto je v posledních letech stále oblíbenějším materiálem pro výrobu šperků.
Šperkům z chirurgické oceli stačí občasné opláchnutí vlažnou vodou s trochou mýdla, případně otření měkkým hadříkem. Pokud jsou vyloženě znečištěné, můžete použít jemný kartáček s měkkými štětinkami, abyste vrstvu nečistot ze šperků odstranili.
#produkty#/chirurgicka-ocel-2/
Platina
Platina je velmi odolný kov, který si i při každodenním nošení zachovává svůj lesk. Na rozdíl od stříbra neoxiduje, nemění barvu, ale na druhou stranu ji trápí vznik patiny. Jedná se o matnou vrstvu, která na platinových špercích vzniká při dlouhodobém nošení. Nemá vliv na kvalitu kovu, ale někteří ji považují za nežádoucí estetickou vadu.
Jemný hadříkem na leštění kovů se ovšem matné vrstvy z platiny velmi snadno zbavíte. Pokud jsou šperky opravdu zašlé a domácí čištění nestačí, stačí je svěřit do rukou klenotníka a platina bude opět jako nová.
Podle čeho vybrat materiál šperku
Pro který kov se při výběru šperků rozhodnete, záleží na vašem vkusu a preferencích. Pokud hledáte „obyčejný“ šperk pro každodenní nošení, který nevyžaduje žádnou zvláštní pozornost, pak jsou pro vás nejlepší volbou chirurgická ocel, platina či titan. Pro slavnostní příležitosti se naopak hodí stříbro a zlato. Ty sice potřebují více péče, ale odmění vás svým nadčasovým luxusním vzhledem.